Aneta dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy. Jeszcze nie radzi sobie z wycofywaniem auta wąską uliczką prowadzącą sprzed jej domu. Zdarzyło się tak, że dziewczyna porysowała karoserię słupkiem, którego nie zauważyła. I… nie musiała się o nic martwić. Naprawę szkody pokryje bowiem jej ubezpieczenie AC. Aneta wiedziała bowiem, na co zwracać uwagę przy wyborze autocasco. Oto kilka praktycznych wskazówek.
Zakres ubezpieczenia
Autocasco jest nieobowiązkowe, ale decyduje się na nie coraz więcej kierowców. Między innymi dlatego, że ubezpieczenie to ma szeroki zakres. Od stłuczki spowodowanej z winy ubezpieczonego, po kradzież auta czy np. wycieraczek. Właściciel auta nie musi się zamartwiać o to, skąd w razie wypadku wziąć pieniądze na naprawę swojego auta. OC pokryje bowiem koszty poniesione przez ofiarę.
Wycena pojazdu
Wyceniona przez ubezpieczyciela wartość pojazdy powinna odpowiadać jego faktycznej wartości. To ważne. Jeśli będzie bowiem zawyżona, to niepotrzebnie wzrosną składki ubezpieczenia. Jeśli z kolei będzie zaniżona, to może to skutkować wypłatą niższego odszkodowania niż to wskazane.
W razie wątpliwości zawsze można poprosić o pomoc niezależnego rzeczoznawcę.
Czynniki ryzyka
Idealne autocasco uwzględnia pełną gamę zagrożeń potencjalnych dla ubezpieczonego. To m.in. pożar, działanie osób trzecich na auto, stłuczki czy nawet zderzenia się sprzętu sportowego przewożonego na bagażniku zewnętrznym z przedmiotami z zewnątrz pojazdu.
Nie ma co jednak liczyć na to, że jakikolwiek ubezpieczyciel będzie wspierał ubezpieczonego, który dopuścił się zachowania wykraczające poza granice prawa. Ubezpieczenie nie będzie obowiązywać, gdy kierowca np. doprowadził do wypadku drogowego pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Likwidacja szkody
Ubezpieczyciel z reguły umożliwia wybór dotyczący sposobu likwidacji szkody. Może być to gotówka lub naprawa. Dla kierowcy korzystniejszym wariantem będzie opcja druga, bo odbiera po prostu naprawiony samochód i niczym już nie musi się martwić. Z kolei w opcji gotówkowej to kierowca zajmuje się poszukiwaniem takiego warsztatu, którego kosztorys wpisze się w środki od ubezpieczyciela.
Stała czy zmienna suma ubezpieczenia
To maksymalna kwota, którą może otrzymać ubezpieczony. Stała suma ubezpieczenia oznacza, że wysokość odszkodowania będzie liczona od wartości rynkowej auta z dnia zakupu polisy AC. Z kolei zmienna suma ubezpieczenia powoduje, że w przypadku ustalania wysokości odszkodowania pod uwagę brana jest wartość samochodu z dnia, w którym doszło do zdarzenia. O ile pierwsza opcja wydaje się korzystniejsza, to z reguły jest i droższa. W dłuższej perspektywie różnice te mogą się więc zatrzeć.
Każdy, kto wciąż ma wątpliwości dotyczące zakupu AC powinien skontaktować się z konsultantami towarzystw ubezpieczeniowych. Np. www.MTU24.pl z grupy Ergo Hestia , pod numerem tel. 801 333 222.